POL

Sport dla niepełnosprawnych

Istnieją trzy drogi uprawiania sportu jeździeckiego przez osoby niepełnosprawne.

1. Paraolimpiady.
Ruch paraolimpijski, tak jak ruch olimpijski ludzi zdrowych proponuje swoim zawodnikom treningi sportowe i udział w zawodach.  W wielu krajach istnieją organizacje paraolimpijskie. Skupiają one kluby, także jeździeckie, w których  trenują osoby niepełnosprawne ruchowo, umysłowo lub niewidome. Jeździectwo paraolimpijskie obejmuje dwie konkurencje ? ujeżdżenie i powożenie. Najlepsi sportowcy co cztery lata zmagają się z rywalami podczas Igrzysk Olimpijskich, które odbywają się w tym samym miejscu i w niedługim czasie po zwykłych Igrzyskach Olimpijskich.

2. Olimpiady Specjalne.
Dla osób z upośledzeniem umysłowym rywalizację sportową także w cyklu olimpijskim proponują i organizują Olimpiady Specjalne. Założone w USA w roku 1946 przez Eunice Kennedy Shriver skupiają dziś wiele krajów i organizują zawody a co 4 lata Igrzyska Olimpijskie w 19 dyscyplinach letnich i 6 zimowych. Jeździectwo dla upośledzonych umysłowo obejmuje 12 konkurencji. Są to; próba Caprillego, ujeżdżenie, ujeżdżenie w stylu western, bieg z przeszkodami, jazda stylowa western, jazda w stylu angielskim, pokazy koni i rzędu, wyścigi:  sztafet, dookoła beczek, pomiędzy tyczkami, ósemka, występy w dwójkach lub czwórkach, jeździectwo zunifikowane ? kadryl, sztafety.  Przepisy sportowe są opracowane tak, aby umożliwić udział w zawodach nawet głębiej upośledzonym sportowcom. W Polsce bardzo aktywnie działa Stowarzyszenie Olimpiady Specjalne, w ramach którego istnieje kilkadziesiąt klubów prowadzących jazdy konne dla osób z upośledzeniem umysłowym. Od 1990 r. odbywają się zawody i krajowe Igrzyska Olimpijskie. Polscy zawodnicy trzykrotnie brali udział w Światowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych. Są zapraszani na liczne zawody międzynarodowe.

3. Udział w zawodach jeździeckich przeznaczonych dla zdrowych jeźdźców.
Sportowa jazda konna wymaga nieco więcej umiejętności i wytrwałości. Daje osobom niepełnosprawnym możliwość zaistnienia w świecie sportu oraz rywalizacji na poziomie ogólnopolskim i międzynarodowym.

Zawodnicy HIPPOLANDU startują w międzynarodowych zawodach jeździeckich zarówno w Polsce, jak i za granicą.

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/17031

XNie pokazuj tego powiadomieniaWażne: Użytkowanie strony internetowej oznacza zgodę na używanie plików Cookie. Więcej informacji w polityce prywatności.